Nowy członek OP PTM
Dnia 1 czerwca 2023 roku decyzją Zarządu OP PTM w poczet członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego została przyjęta Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska.
Serdecznie gratulujemy!
Konkursy o nagrody PTM
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Matematycznego ogłasza kolejną edycję konkursów o nagrody PTM. Wnioskodawcami mogą być Zarządy Oddziałów PTM, instytuty badawcze, wydziały lub instytuty matematyczne uczelni wyższych, a także co najmniej pięcioosobowe grupy członków zwyczajnych PTM.
Szczegóły i plakat w linku poniżej:
https://www.ptm.org.pl/zawartosc/konkursy-o-nagrody-ptm-za-rok-2022
Nowy członek OP PTM
Dnia 1 stycznia 2023 roku decyzją Zarządu OP PTM w poczet członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego została przyjęta Agnieszka Lach.
Serdecznie gratulujemy!
Wybory Władz Oddziału Poznańskiego
Dnia 29 listopada 2022 r. odbyło się Walne Zebranie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Głównym celem zebrania był wybór nowych władz Oddziału na kadencję 2023-2025. Podczas zebrania przedstawione zostały również sprawozdanie z działalności Zarządu za ostatni rok oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Komisja Rewizyjna Oddziału pozytywnie zaopiniowała działalność Zarządu OP PTM w latach 2020-2022 i wystąpiła z wnioskiem o udzielenie absolutorium. W głosowaniu tajnym członkowie Oddziału uczestniczący w Walnym Zebraniu opowiedzieli się jednomyślnie za udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi OP PTM.
Szczegółowe wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Prezes: Mieczysław Cichoń
Wiceprezes: Małgorzata Bednarska-Bzdęga
Sekretarz: Alina Gleska
Skarbnik: Marcin Anholcer
Członkowie Zarządu OP PTM:
Edyta Juskowiak
Mirosława Kołowska-Gawiejnowicz
Augustyn Markiewicz
Bartosz Naskręcki
Komisja Rewizyjna:
Marcin Borkowski
Albert Kubzdela
Aneta Sikorska-Nowak
Delegaci:
Marcin Anholcer
Małgorzata Bednarska-Bzdęga
Marcin Borkowski
Mieczysław Cichoń
Alina Gleska
Maciej Grześkowiak
Augustyn Markiewicz
Wacław Marzantowicz
Zastępcy Delegatów:
Daria Bugajewska
Jerzy Jaworski
Edyta Juskowiak
Piotr Maćkowiak
Zgodnie z §27 Ordynacji Wyborczej PTM ważność wyborów nowych Władz Oddziału została zatwierdzona przez Komisję Wyborczą PTM.
X konkurs matematyczno-informatyczny KOALA
5 grudnia 2022 roku rozpoczęły się zapisy do X drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Pierwszy etap rozpoczyna się 5 stycznia 2023 roku. Udział jest bezpłatny. Zapraszamy również uczniów z Ukrainy – zadania będą miały wersję ukraińską. Konkurs jest współorganizowany przez Oddział Poznański PTM i objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. X edycję dofinansowała Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.
Szczegóły, w tym zasady zapisów, regulamin i harmonogram, znajdują się na stronie:
https://koala.poznan.pl
Wyniki wyborów do ZG PTM
Uprzejmie informujemy, że na zebraniu walnym PTM w dniu 19.11.2022 roku dokonano wyboru władz centralnych PTM na kadencję 2023-2025. Prezesem został ponownie prof. Jacek Miękisz, całe wyniki wyborów na stronie https://www.ptm.org.pl/sites/default/files/komunikat_nr_4_kw_ptm_24-11-2022_0.pdf
Chcielibyśmy pogratulować wyboru do władz centralnych przedstawicielom naszego Oddziału Poznańskiego: kol. Jerzemu Jaworskiemu do Sądu Koleżeńskiego PTM, kol. Marcinowi Borkowskiemu do Komisji Rewizyjnej PTM oraz kol. Bartoszowi Naskręckiemu do Zarządu Głównego PTM.
Delegaci i Zarząd Oddziału Poznańskiego PTM
Festiwal Matematyki w Kórniku 2022
Zapraszamy wszystkich na „Festiwal matematyki” w Kórniku, który odbędzie się dnia 15 października 2022 roku w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu.
Wiele ciekawych atrakcji dla starszych i młodszych!
Requiescat in pace
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 21 sierpnia 2022 r. w wieku 76 lat zmarła
emerytowana nauczycielka akademicka Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej, dr Aleksandra Wyrwińska.
Dr Aleksandra Wyrwińska całe swoje życie zawodowe poświęciła Politechnice Poznańskiej. Była bardzo zaangażowana w organizację procesu dydaktycznego w Instytucie Matematyki oraz w działalność w organach centralnych. Decyzją Wiceministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki została wielokrotnie powołana na funkcję sekretarza Zespołu Przedmiotów Podstawowych Międzyuczelnianego Ośrodka Metodycznego Wyższych Studiów Technicznych dla Pracujących na okres kilku kadencji Zespołu (1977–1983). Natomiast w latach 1986–1989 pełniła funkcję sekretarza Podzespołu Podstawowych Nauk Technicznych w ramach Zespołu Dydaktyczno-Naukowego Nauk Ścisłych na podstawie powołania przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1971 r. pełniła funkcję Komendanta OHP. Przez trzy kadencje, w latach 1974–1981, pełniła funkcję Sekretarza Rady Oddziałowej ZNP przy Instytucie Matematyki PP. W okresie od 1 września 1992 do 29 lutego 2008 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Matematyki. Do 2015 roku była członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Otrzymała różne nagrody i odznaczenia, w tym trzykrotnie Nagrodę MNSzWiT (1980, 1981, 1982) za pełnienie funkcji sekretarza Zespołu Przedmiotów Podstawowych, Odznakę Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego” (1988), Złoty Krzyż Zasługi (1990) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2002).
Pożegnanie Pani dr Aleksandry Wyrwińskiej odbędzie się 30 sierpnia 2022 roku o godz. 10:00 podczas mszy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Jej prochy zostaną złożone tego samego dnia po uroczystości rozpoczynającej się o godzinie 11:50 na cmentarzu komunalnym Junikowo w Poznaniu.
Niech spoczywa w pokoju.
Wyniki IX konkursu matematyczno-informatycznego KOALA
11 kwietnia 2022 roku zakończyła się IX edycja drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, współorganizowanego przez OP PTM. W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 35 w Poznaniu, zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych -- drużyna XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. W wersji programistycznej konkursu zwyciążyła drużyna Infinity z VIII LO w Poznaniu. W tegorocznym konkursie KOALA wzięło udział ok. 300 uczniów (73 drużyny) z wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Requiescat in pace
Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci w dniu 17.03.2022 roku profesora Jaroslava Kurzweila, wielkiego czeskiego matematyka i wspaniałego człowieka. Profesor Kurzweil od lat był związany również z Polską i Poznaniem.
W roku 1953 przyjechał do prof. Władysława Orlicza w Poznaniu. Pod kierunkiem Orlicza Kurzweil skupił się na operacjach analitycznych na przestrzeniach Banacha. Dzięki Orliczowi Kurzweil mógł prezentować swoje wyniki na innych polskich uniwersytetach, a następnie zostały one opublikowane w czasopiśmie Studia Mathematica. Podczas pobytu w Poznaniu Kurzweil nawiązał także kontakty z uczniami Orlicza – Jerzym Albrychtem i Andrzejem Alexiewiczem. O wpływie prof. Orlicza na dalszą karierę Kurzweila świadczy ich wzajemna korespondencja.
https://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/148925/MathBohem_146-2021-2_1.pdf
Bardzo ciekawy artykuł dotyczący prof. Kurzweila można znaleźć w czasopiśmie Antiquitates Mathematicae (serdeczne podziękowania dla prof. Lecha Maligrandy, który podzielił się z nami tą wiedzą):
Tomáš Pavlíček, Barbora Kulawiaková, The Training of the Czech Mathematician Jaroslav Kurzweil with Władysław Orlicz in Poland, Antiq. Math. 15 (2021), 181-206.
https://wydawnictwa.ptm.org.pl/index.php/antiquitates-mathematicae/article/view/7078/6534
Więcej zdjęć można znaleźć tutaj:
http://mcichon-opptm.home.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/kurzweil4a.png
http://mcichon-opptm.home.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/kurzweil6a.png
http://mcichon-opptm.home.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/kurzweilA.png
Zarówno wyniki naukowe, jak i zorganizowany cykl konferencji EQUADIFF na zawsze pozostaną spuścizną prof. Kurzweila. Żegnamy wspaniałego matematyka i człowieka.
Niech spoczywa w pokoju.