Aktualności

IX konkurs matematyczno-informatyczny KOALA

https://koala.poznan.pl/koala9.png12 listopada 2021 roku rozpoczęły się zapisy do IX drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Pierwszy etap rozpoczyna się 25 listopada. Udział jest bezpłatny. Konkurs jest współorganizowany przez Oddział Poznański PTM i objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Szczegóły, w tym zasady zapisów, regulamin i harmonogram, znajdują się na stronie:
https://koala.poznan.pl

Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego

Z przyjemnością informujemy, że brązowy medal w XLIII Konkursie Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego otrzymał Dawid Bugajewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie za pracę "Wybrane zagadnienia teorii szeregów formalnych" napisaną pod opieką prof. UAM dra hab. Piotra Maćkowiaka.

Panu Dawidowi Bugajewskiemu i profesorowi Piotrowi Maćkowiakowi serdecznie gratulujemy!

Requiescat in pace

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 lipca 2021 roku zmarł w wieku 69 lat prof. dr hab. Krzysztof Piasecki - zasłużony nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów, wieloletni członek Oddziału Poznańskiego PTM.

Był wieloletnim pracownikiem Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, założycielem i wieloletnim kierownikiem Pracowni Zastosowań Matematyki w Zarządzaniu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierownikiem Katedry Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prorektorem i rektorem Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu, dyrektorem Instytutu Ekonomii i Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie, pracownikiem Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu i Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, zaś w ostatnich latach - Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 

Był wybitnym specjalistą w zakresie matematyki finansowej, jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół badań operacyjnych, modeli prognostyczno-decyzyjnych, matematyki systemów rozmytych, matematyki finansowej, arytmetyki finansowej, skwantyfikowanych finansów behawioralnych, ekonometrii rynków finansowych.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 19.07.2021 o godz. 12:00 na cmentarzu w Bninie.

Niech spoczywa w pokoju.

Warsztaty „Przez sztukę do nauki”

Od 4 do 5 lipca 2021 roku w Poznaniu odbędą się warsztaty „Przez sztukę do nauki”. Ich celem jest popularyzacja idei naukowych w sposób interdyscyplinarny, zwłaszcza koncepcji matematycznych przez muzykę i ruch. Warsztaty odbędą się na żywo.

Zapraszamy nauczycieli, studentów i wszystkich zainteresowanych kreatywnymi metodami mówienia o nauce i sztuce. Warsztaty rozpocznie koncert muzyki algorytmicznej 4 lipca o godz. 19:00, w Centrum Kultury Zamek, w wykonaniu Poznańskiej Orkiestry Laptopowej Lambdaensemble. W poniedziałek 5 lipca miejscem warsztatów będzie Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wykłady wygłoszą: prof. dr hab. Jarosław Grytczuk z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Jerzy Pogonowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Jan Świerkowski z Centrum Komunikacji i Kultury w Lizbonie. Na koniec odbędzie się wykład matematyczno-artystyczny „Geometria muzyki”, który poprowadzą: muzycy, matematycy i zespół rytmiczek.

Organizatorami są: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Akademia Muzyczna im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Studio Muzyki Elektroakustycznej w Poznaniu.

Wydarzenia matematyczno-muzyczne zostały dofinansowane z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Warsztaty wsparł ponadto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Szczegóły można znaleźć na stronie warsztatów:

https://art.wmi.amu.edu.pl/

Udział jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczenia sanitarne obowiązują zapisy. Formularz zapisów znajduje się na powyższej stronie.

Requiescat in pace

  Z żalem zawiadamiamy, że 11 czerwca 2021 r. zmarł dr Jerzy Rutkowski, emerytowany pracownik UAM, wieloletni członek Oddziału Poznańskiego PTM.
 
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 18 czerwca (piątek) o godz. 11:30 w parafii św. Mateusza na osiedlu Orła Białego w Poznaniu.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13:00 na cmentarzu w Krzesinach (Poznań, ul. Jarosławska).

Niech spoczywa w pokoju.

Requiescat in pace

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 czerwca 2021 roku zmarł w wieku 97 lat prof. dr hab. Jerzy Albrycht. Zasłużony matematyk i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów, wieloletni pracownik Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej, Zakładu Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką Miasta Poznania, Medalem „Za Zasługi dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu”.

Prezes Oddziału Poznańskiego PTM w latach 1967-1971 i 1985-1987, aktywny działacz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, był ostatnim z żyjących matematyków związanych ze słynną lwowską szkołą matematyczną.

Msza Św. za duszę ŚP. Zmarłego odbędzie się 14.06.2021r. (poniedziałek) o godz. 10:00 w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego przy ul. Grunwaldzkiej 86.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11:50 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Junikowo.

Niech spoczywa w pokoju.

Nowy członek OP PTM

Dnia 28 maja 2021 roku decyzją Zarządu OP PTM w poczet członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego przyjęty został Tomasz Kiwerski.

Serdecznie gratulujemy!

Wyniki VIII edycji konkursu KOALA

W maju 2021 roku zakończyła się VIII edycja drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, współorganizowanego przez OP PTM. W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie Podgórnym, zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych - drużyna II LO w Poznaniu.

 

VIII konkurs matematyczno-informatyczny KOALA

https://koala.poznan.pl/koala8.pngW grudniu 2020 rozpoczęły się zapisy do VIII drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, dla uczniów wielkopolskich szkół podstawowych i średnich. Pierwszy etap rozpoczyna się 21 stycznia 2021 roku.
Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe, a laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymują punkty kuratoryjne w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/2022. Konkurs jest współorganizowany przez Oddział Poznański PTM. Projekt KOALA - KOmbinatoryka, ALgorytmy, LogikA - dofinansowała Fundacja mBanku.

Szczegóły, w tym regulamin i harmonogram, znajdują się na stronie
https://koala.poznan.pl

Życzenia świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego PTM najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pokoju, radości i nadziei, że nadchodzący Nowy 2021 Rok okaże się szczęśliwszy od poprzedniego.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM