Requiescat in pace
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 października 2020 roku, w wieku 92 lat, zmarł prof. dr hab. Julian Musielak, emerytowany profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Cała jego działalność naukowa związana była z Wydziałem Matematyki i Informatyki. Był współtwórcą poznańskiej szkoły analizy funkcjonalnej. Jego badania dotyczyły wielu działów analizy matematycznej, m.in. teorii sumowalności szeregów, teorii aproksymacji, teorii dystrybucji, teorii interpolacji, teorii szeregów Fouriera i teorii operatorów całkowych. Wraz z Władysławem Orliczem zapoczątkował teorię przestrzeni modularnych. Nazwiska Profesorów Musielaka i Orlicza weszły do powszechnie używanej nomenklatury matematycznej, gdyż jedna z klas wspomnianych przestrzeni modularnych nosi nazwę przestrzeni Musielaka-Orlicza.
Profesor Musielak był autorem ponad 160 prac naukowych oraz promotorem 36 rozpraw doktorskich z zakresu matematyki, autorem kilku podręczników dla studentów oraz dwóch monografii. Pracę badawczą i kształcenie kadry naukowej łączył z intensywną działalnością organizacyjną. Na Uniwersytecie pełnił funkcje m.in. prorektora ds. współpracy z zagranicą, dziekana Wydziału Matematyki i Fizyki, dyrektora Instytutu Matematyki. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, członkiem Centralnej Komisji d.s. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych oraz członkiem komitetów redakcyjnych kilku polskich i zagranicznych czasopism matematycznych. Uhonorowano go wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Był również doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz honorowym członkiem PTM.
Niech spoczywa w pokoju.
Requiescat in pace
Z żalem zawiadamiamy, że 5 października 2020 roku zmarł prof. dr hab. Zbigniew Ciesielski, wybitny matematyk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek honorowy PTM, laureat szeregu nagród i odznaczeń, w tym Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, doctor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
W roku 1958 ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, tu również w 1960 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Władysława Orlicza.
Niech spoczywa w pokoju.
Sukcesy młodych matematyków
We wrześniu br. odbyła się 61. edycja Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Reprezentacja Polski, składająca się z sześciu zawodników, zajęła szóste miejsce (ex aequo z drużyną z Włoch) na 105 państw, uzyskując najlepszy wynik polskiej drużyny w historii Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Przed naszą drużyną uplasowały się reprezentacje z Chin, Rosji, USA, Korei i Tajlandii.
Polska drużyna wywalczyła dwa złote medale, które zdobyli Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej i Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego (GLA). Srebrne medale zdobyli Piotr Kubaty i Radosław Żak – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Warto dodać, że Kosma uzyskał również II nagrodę w Polskiej Edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców za pracę pt. “Uwagi na temat pewnych granic występujących w teorii funkcji prawie okresowych” napisaną pod kierunkiem prof. dra hab. D. Bugajewskiego z WMiI UAM.
Odwołanie wystawy „Dotknąć matematyki”
Z przyczyn epidemiologicznych eksperymentarium „Dotknąć matematyki”, które miało odbyć się w terminie od 18.10.2020 do 22.11.2020 w Poznaniu, zostało odwołane.
Organizatorzy
Podziękowania dla osób, które dokonały tłumaczeń posterów AMS „Mathematical Moments”
Od połowy czerwca 2020 roku w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Matematycznego, za zgodą Zarządu Głównego PTM, prowadzimy akcję tłumaczeń na język polski posterów „Mathematical Moments” przygotowywanych od wielu lat przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne AMS.
Program „Mathematical Moments” promuje znaczenie i rozumienie roli, jaką matematyka odgrywa w nauce, przyrodzie, technice i kulturze.
Z gotowych posterów można (i należy!) korzystać wszędzie, gdzie powinniśmy podkreślać związki matematyki z innymi dziedzinami nauk lub zastosowaniami praktycznymi – na wydziałach, w szkołach, na konferencjach itp. Kompletna lista jest zawsze na stronie
http://www.ams.org/publicoutreach/mathmoments/browsemoments?cat=all ,
a polskie tłumaczenia można z niej wybrać lub bezpośrednio skorzystać z odnośnika:
http://www.ams.org/publicoutreach/mathmoments/browsemoments?lang=polish .
Jako koordynator akcji jestem głęboko wdzięczny wszystkim, którzy włączyli się w akcję i mimo niesprzyjającego okresu nauki zdalnej i sesji zdalnej odpowiedzieli na moje prośby wykonując te tłumaczenia (na posterach można znaleźć nazwiska i afiliacje naszych szanownych Tłumaczy). Dodam, że są osoby, które konsultowały dla mnie tłumaczenia, ale chciały zostać anonimowe…
Akcja trwa, zapraszam do współpracy wszystkich chętnych – nadal są tematy „wolne do tłumaczenia” (lista u mnie: kontakt mcichon@amu.edu.pl )!
Z wyrazami podziękowania –
Mieczysław Cichoń
(prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego)
I edycja Konkursu o Nagrodę im. Juliusza Pawła Schaudera dla młodych matematyków
Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera w Toruniu ogłasza konkurs o nagrodę im. Juliusza Pawła Schaudera dla młodych matematyków.
Konkurs ma na celu promocję osiągnięć polskiej nauki w obszarze analizy nieliniowej i wspieranie młodych badaczy w tej dziedzinie. Wniosek będący zgłoszeniem kandydatury powinien składać się z pisma przewodniego dotyczącego kandydata oraz pracy (lub prac) konkursowej i powinien być przesłany na adres:
Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza P. Schaudera
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń
lub elektronicznie na adres e-mail:tmna@cbn.umk.pl .
Termin zgłaszania kandydatów w pierwszej edycji konkursu upływa 31 października 2020 roku. Ogłoszenie wyników pierwszej edycji konkursu nastąpi 31 grudnia 2020 roku.
Więcej informacji wraz z regulaminem można znaleźć na stronach:
https://cbn.umk.pl/pl_PL/j.-p.-schauder-award-for-young-mathematicians
oraz
https://www.ptm.org.pl/zawartosc/i-edycja-konkursu-o-nagrod%C4%99-im-juliusza-paw%C5%82-schaudera-dla-m%C5%82odych-matematyk%C3%B3w
Requiescat in pace
Prof. Szufla specjalizował się w analizie matematycznej, równaniach różniczkowych i całkowych. Był autorem ponad 70 artykułów naukowych, wypromował 5 doktorów, z których jeden posiada już tytuł profesora.
Był członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, w 1980 roku otrzymał Nagrodę PTM im. Tadeusza Ważewskiego. Był Laureatem XIII Olimpiady Matematycznej w 1962 roku, laureatem nagrody (II m.) w konkursie PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki w 1967 r. i wieloletnim Przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Poznaniu (Olimpiady 43-50).
Niech spoczywa w pokoju.
Requiescat in pace
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 8 lipca 2020 roku (w wieku 80 lat) zmarł profesor Diethard Pallaschke – członek honorowy Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Profesor Diethard Pallaschke był wybitnym specjalistą w zakresie optymalizacji i analizy wypukłej. Jego dorobek naukowy opublikowany został w ponad 100 artykułach i w trzech monografiach naukowych. Na działalność naukową Profesora Dietharda Pallaschke wpłynęły w dużym stopniu ścisłe kontakty z polskimi matematykami, w tym z wieloma z Poznania. Oni również czerpali wiele z Jego osiągnięć, co miało wyraz zarówno w wielu wspólnych publikacjach naukowych, jak i w częstych wizytach polskich matematyków na uniwersytecie w Karlsruhe oraz w licznych wizytach Profesora Pallaschke w Polsce. Polscy matematycy pamiętają wielką życzliwość jaką Profesor Pallaschke okazywał im w czasie wizyt oraz Jego wielką skromność i duże poczucie humoru. Na licznych konferencjach na całym świecie był ambasadorem osiągnięć polskich matematyków.
Niech spoczywa w pokoju.
Zapowiedź zdalna konferencji CMSC
Uprzejmie informujemy, że w piątek 3 lipca 2020 roku, od godz. 8:00 do godz. 11:00 odbędzie się konferencja zdalna, będąca zapowiedzią przyszłorocznej piątej międzynarodowej konferencji CMSC. Na mini-konferencję złoży się seria 10-15 minutowych wystąpień zaproszonych gości, dzięki którym będzie można ,,poczuć ducha'' CMSC. Po każdym wystąpieniu uczestnicy będą mogli zadawać prelegentom pytania. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Udział jest bezpłatny, lecz wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://cmsc.wmi.amu.edu.pl/news/
Serdecznie zapraszamy nauczycieli matematyki, informatyki, studentów i wszystkich zainteresowanych kreatywnymi metodami przekazywania idei matematycznych.
UWAGA - zmiany terminów
- Interaktywna wystawa-eksperymentarium matematyczne „Dotknąć matematyki” - jej podstawą są eksponaty z Muzeum Matematycznego „Mathematikum” w Giesen (Niemcy): https://www.mathematikum.de/en/
W Poznaniu wystawa planowana jest na 18.10-22.11.2020r. (dziedziniec budynku Muzeum Archeologicznego w Poznaniu). Zapisy grup będą prowadzone – można kontaktować się z kol. M. Bednarską-Bzdęgą lub z Zarządem Oddziału. Dodatkowe informacje na stronie https://dm.wmi.amu.edu.pl/pl/ - W Poznaniu planowana jest V Międzynarodowa Konferencja „Creative Mathematical Sciences Communication” (na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM) – w dniach 2-6.07.2021r. Dodatkowe informacje na stronie https://cmsc.wmi.amu.edu.pl