Requiescat in pace
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 czerwca 2021 roku zmarł w wieku 97 lat prof. dr hab. Jerzy Albrycht. Zasłużony matematyk i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów, wieloletni pracownik Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej, Zakładu Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką Miasta Poznania, Medalem „Za Zasługi dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu”.
Prezes Oddziału Poznańskiego PTM w latach 1967-1971 i 1985-1987, aktywny działacz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, był ostatnim z żyjących matematyków związanych ze słynną lwowską szkołą matematyczną.
Msza Św. za duszę ŚP. Zmarłego odbędzie się 14.06.2021r. (poniedziałek) o godz. 10:00 w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego przy ul. Grunwaldzkiej 86.
Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11:50 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Junikowo.
Niech spoczywa w pokoju.
Nowy członek OP PTM
Dnia 28 maja 2021 roku decyzją Zarządu OP PTM w poczet członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego przyjęty został Tomasz Kiwerski.
Serdecznie gratulujemy!
Wyniki VIII edycji konkursu KOALA
W maju 2021 roku zakończyła się VIII edycja drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, współorganizowanego przez OP PTM. W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie Podgórnym, zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych - drużyna II LO w Poznaniu.
VIII konkurs matematyczno-informatyczny KOALA
W grudniu 2020 rozpoczęły się zapisy do VIII drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA, dla uczniów wielkopolskich szkół podstawowych i średnich. Pierwszy etap rozpoczyna się 21 stycznia 2021 roku.
Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe, a laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymują punkty kuratoryjne w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/2022. Konkurs jest współorganizowany przez Oddział Poznański PTM. Projekt KOALA - KOmbinatoryka, ALgorytmy, LogikA - dofinansowała Fundacja mBanku.
Szczegóły, w tym regulamin i harmonogram, znajdują się na stronie
https://koala.poznan.pl
Życzenia świąteczne
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego PTM najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pokoju, radości i nadziei, że nadchodzący Nowy 2021 Rok okaże się szczęśliwszy od poprzedniego.
Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM
Akcja tłumaczeń posterów
AMS „Mathematical Moments”
Oddział Poznański PTM
Jak już zawiadamiałem, od połowy czerwca 2020 roku w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Matematycznego, za zgodą Zarządu Głównego PTM, prowadzimy akcję tłumaczeń na język polski posterów „Mathematical Moments” przygotowywanych od wielu lat przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne AMS. Z gotowych posterów można (i należy!) korzystać wszędzie, gdzie powinniśmy podkreślać związki matematyki z innymi dziedzinami nauk lub zastosowaniami praktycznymi – na wydziałach, w szkołach, na konferencjach itp. Polskie tłumaczenia można wybrać bezpośrednio z tego odnośnika (część będzie dopiero stopniowo dodawana…)
http://www.ams.org/publicoutreach/mathmoments/browsemoments?lang=polish .
Akcja jest zakończona, pomagało nam ponad 50 wolontariuszy (części nie ma na liście, bo chcieli pozostać anonimowi…)!
Chciałbym gorąco podziękować uczestnikom akcji:
http://mcichon.home.amu.edu.pl/podz_lista2020.pdf
Z wyrazami podziękowania –
Mieczysław Cichoń
(prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego)
Requiescat in pace
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 października 2020 roku, w wieku 92 lat, zmarł prof. dr hab. Julian Musielak, emerytowany profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Cała jego działalność naukowa związana była z Wydziałem Matematyki i Informatyki. Był współtwórcą poznańskiej szkoły analizy funkcjonalnej. Jego badania dotyczyły wielu działów analizy matematycznej, m.in. teorii sumowalności szeregów, teorii aproksymacji, teorii dystrybucji, teorii interpolacji, teorii szeregów Fouriera i teorii operatorów całkowych. Wraz z Władysławem Orliczem zapoczątkował teorię przestrzeni modularnych. Nazwiska Profesorów Musielaka i Orlicza weszły do powszechnie używanej nomenklatury matematycznej, gdyż jedna z klas wspomnianych przestrzeni modularnych nosi nazwę przestrzeni Musielaka-Orlicza.
Profesor Musielak był autorem ponad 160 prac naukowych oraz promotorem 36 rozpraw doktorskich z zakresu matematyki, autorem kilku podręczników dla studentów oraz dwóch monografii. Pracę badawczą i kształcenie kadry naukowej łączył z intensywną działalnością organizacyjną. Na Uniwersytecie pełnił funkcje m.in. prorektora ds. współpracy z zagranicą, dziekana Wydziału Matematyki i Fizyki, dyrektora Instytutu Matematyki. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, członkiem Centralnej Komisji d.s. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych oraz członkiem komitetów redakcyjnych kilku polskich i zagranicznych czasopism matematycznych. Uhonorowano go wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Był również doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz honorowym członkiem PTM.
Niech spoczywa w pokoju.
Requiescat in pace
Z żalem zawiadamiamy, że 5 października 2020 roku zmarł prof. dr hab. Zbigniew Ciesielski, wybitny matematyk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek honorowy PTM, laureat szeregu nagród i odznaczeń, w tym Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, doctor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
W roku 1958 ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, tu również w 1960 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Władysława Orlicza.
Niech spoczywa w pokoju.
Sukcesy młodych matematyków
We wrześniu br. odbyła się 61. edycja Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Reprezentacja Polski, składająca się z sześciu zawodników, zajęła szóste miejsce (ex aequo z drużyną z Włoch) na 105 państw, uzyskując najlepszy wynik polskiej drużyny w historii Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Przed naszą drużyną uplasowały się reprezentacje z Chin, Rosji, USA, Korei i Tajlandii.
Polska drużyna wywalczyła dwa złote medale, które zdobyli Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej i Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego (GLA). Srebrne medale zdobyli Piotr Kubaty i Radosław Żak – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Warto dodać, że Kosma uzyskał również II nagrodę w Polskiej Edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców za pracę pt. “Uwagi na temat pewnych granic występujących w teorii funkcji prawie okresowych” napisaną pod kierunkiem prof. dra hab. D. Bugajewskiego z WMiI UAM.
Odwołanie wystawy „Dotknąć matematyki”
Z przyczyn epidemiologicznych eksperymentarium „Dotknąć matematyki”, które miało odbyć się w terminie od 18.10.2020 do 22.11.2020 w Poznaniu, zostało odwołane.
Organizatorzy