Aktualności

Życzenia Świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego serdeczne życzenia zdrowia, radości oraz ciepłej rodzinnej atmosfery. Kolejny zaś Rok 2019 niech przyniesie Państwu dni pełne szczęścia, wypełnione sukcesami zawodowymi zarówno w pracy badawczej jak i dydaktycznej.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM

Zebranie Oddziału Poznańskiego PTM

Serdecznie zapraszamy na Zebranie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, które odbędzie się dnia 4 grudnia 2017 roku (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Rady Wydziału w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UAM przy ul. Umultowskiej 87 w Poznaniu.

Proponowany porządek zebrania:

 1. Otwarcie zebrania.
 2. Wystąpienie Prezesa PTM Wacława Marzantowicza.
 3. Wystąpienie Prezesa OP PTM Dariusza Bugajewskiego.
 4. Przedstawienie informacji dotyczących:
  • budżetu OP PTM;
  • liczby członków OP PTM.
 5. Przedstawienie informacji o Jubileuszowym Zjeździe Matematyków Polskich w stulecie powstania PTM.
 6. Dyskusja i wolne głosy.

6. Edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych

7 listopada 2018 r. rozpoczęła się 6. edycja drużynowego konkursu Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Celem konkursu, jak mówi regulamin, jest "wsparcie uczniów w rozwijaniu umiejętności myślenia matematycznego, w szczególności poprawnego formułowania wniosków opartych na rozumowaniu matematycznym" oraz "rozwijanie umiejętności pracy zespołowej wśród uczniów". Warto podkreślić, że ocenie jury podlega prezentacja rozwiązań zadań przy tablicy. Konkurs uczy więc również sztuki mówienia o matematyce.

W tej edycji w rywalizacji uczestniczy 11 szkół:

 • II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu,
 • VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu,
 • Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu,
 • International School of Poznań - Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne,
 • Technikum Komunikacji w Poznaniu,
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie.

Podział na grupy i wyniki pierwszej kolejki meczów znajdują się tutaj. Zestaw zadań I kolejki jest tutaj.

Kolejne mecze fazy grupowej zostaną rozegrane: 22 listopada 2018 oraz 7 grudnia 2018. Najlepszych 8 drużyn awansuje do fazy pucharowej. Ćwierćfinały, półfinały i finał zostaną rozegrane w grudniu 2018 r. i w styczniu lub lutym 2019 r. Wyborem zadań i opracowaniem zestawów zadań oraz kryteriów oceniania zajmują się opiekunowie drużyn pod kierunkiem bardziej doświadczonych w konkursie nauczycieli.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Festiwal Matematyki 2018

W dniu 27 września 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Matematyki. Festiwal kierowany jest do uczniów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Wielkopolski. W tym roku tematem przewodnim będzie geometria, a wykłady oraz warsztaty prowadzić będą pracownicy, doktoranci oraz studenci WMI UAM, innych polskich uczelni, a także redaktorzy czasopisma Delta. Centralnym wydarzeniem Festiwalu będzie Finał 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, podczas którego finaliści przedstawią swoje prace.

Współorganizatorem Festiwalu Matematyki jest Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Więcej informacji na temat Festiwalu Matematyki oraz Finału 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego znaleźć można na stronie inernetowej wydarzenia.

Dzień Delty 2018

W dniu 18 maja 2018 roku na Wydziale Matematyki i Inforamtyki UAM zorganizowana została trzecia edycja Dnia Delty, w trakcie której odbyły się wykłady i warsztaty dla gimnazjalistów oraz licealistów. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych:

 • Probabilistyczne zonki;
 • Liczenie ryb w stawie i inne statystyczne sztuczki;
 • Szyfry i okolice;
 • Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga?
 • Sztuczna inteligencja;
 • Ile jest gwiazd?
 • Hugonotki i rzeczy poważne;
 • Elektronika - pierwsze kroki;
 • Czym różni się komputer kwantowy od klasycznego;
 • Co to jest Wielki Wybuch?
 • Niezmienniki i półniezmienniki;
 • Koła graniaste i kanciaste.

Organizatorką Dnia Delty była nasza koleżanka Edyta Juskowiak - Członek Zarządu OP PTM.

Rozstrzygnięcie Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej - 2017

Z przyjemnością informujemy, że w Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki w edycji 2017 pierwszą nagrodę uzyskał absolwent WMI UAM Pan mgr Piotr Berda. Przygotował on pracę pt. "Zastosowania matematyki jako specyficzny typ zadań w podręcznikach do nauczania matematyki na poziomie ponadgimnazjalnym" pod kierunkiem Pani dr Edyty Juskowiak - członkini naszego Oddziału.

Panu Piotrowi Berdzie oraz Pani dr Edycie Juskowiak serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki można uzyskać na stronie internetowej Oddziału Krakowskiego PTM, portalu PTM oraz stronie WMI UAM.

Dzień Delty 2018

W imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Oddziału Poznańskiego PTM serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w trzeciej edycji Dnia Delty, który odbędzie się 18 maja 2018 roku na WMI UAM w godzinach od 10:30 do 14:45.

Dzień Delty to wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży.

Wykłady i warsztaty tegorocznej edycji Dnia Delty, wzorem lat poprzednich, poprowadzą redaktorzy Delty, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego - fizycy, informatycy oraz matematycy: Szymon Charzyński, Wojciech Czerwiński, Tomasz Kazana, Piotr Kaźmierczak, Marek Kordos, Kamila Łyczek oraz Łukasz Rajkowski.

Szczegółowy plan Dnia Delty oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie WMI UAM.

Nowy członek OP PTM

Dnia 30 marca 2018 roku decyzją Zarządu OP PTM w poczet członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego przyjęty został Piotr Maćkowiak.

Serdecznie gratulujemy!

Życzenia Świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego PTM najserdeczniejsze życzenia pokoju i radości.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM

Horyzonty Matematyki 2018

W dniu 9 marca 2018r. na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Fizyki UAM odbędzie się kolejna edycja konkursu "Horyzonty matematyki" dla uczniów szkół podstawowych, którego jednym ze sponsorów jest Oddział Poznański PTM. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Jacka Kuronia w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańską Fundację Matematyczną. 

Jednocześnie bardzo miło nam poinformować, że decyzją Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 28 lutego 2018 r. konkurs "Horyzonty Matematyki" otrzymał status konkursu punktowanego.