Aktualności

Requiescat in pace

Z żalem zawiadamiamy, że w sobotę 2 marca 2019 roku w wieku 74 lat zmarł prof. dr hab. Henryk Hudzik - były Prezes Oddziału Poznańskiego PTM, członek Zarządu Głównego PTM oraz Prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 9 marca 2019 o godzinie 12:00 na cmentarzu parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Borówkowej w Suchym Lesie.

Niech spoczywa w pokoju.

6. Edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych - Finał

W wtorek 29. stycznia 2019r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał 6. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych.

Zwycięzcą została drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie w składzie:
Aneta Niewiadomska Adrian Malanowski
Alicja Miłoszewska Roksana Krysztofiak
Natalia Rządzińska Marta Domagalska
Antoni Borowski Jan Kozłowski
Wojciech Doberschütz Mikołaj Nowicki
Opiekunami grupy byli nauczyciele: Lidia Dzikowska oraz Piotr Wróblewski. Serdecznie gratulujemy! Zachęcamy również do zapoznania się z zestawem zadań finałowych oraz fotorelacją z wydarzenia dostępną na stronie WMI UAM. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego

Redakcja miesięcznika DeltaPolskie Towarzystwo Matematyczne zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych do udziału w 41. edycji Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego. Zgłaszać można prace przedstawiające oryginalne matematyczne rozumowanie na dowolnie wybrany temat. Termin nadsyłania prac  konkursowych upływa z dniem 30 kwietnia 2019 roku.

Więcej informacji na temat Konkursu można znaleźć na stronie miesięcznika Delta oraz na plakacie.

6. Edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych

Wyniki meczów:

Zestawy zadań:

W wtorek 29. stycznia 2019r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się finał 6. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Na przeciw siebie staną drużyny Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie. Finalistom życzymy zwycięstwa, a kibicom niezapomnianych matematycznych emocji.
Szczegółowy program Finału Wielkopolskich Meczów Matematycznych przedstawia się następująco:
945 - Rozpoczęcie (sala A1-33)
1000-1100 - Drużyny rozwiązują zadania (sale: A2-19, A2-22)
1115 - Powitanie gości, kibiców oraz mecz finałowy (sala A1-33)
1300 - Wykład dr Katarzyny Taczały (WMI UAM) pt. "Kolorwanie liczb" (sala A1-33)
1400 - Uroczyste wręczenie dyplomów (sala A1-33)
Streszczenie wykładu "Kolorwanie liczb": Na wykładzie porozmawiamy o podstawowych problemach addytywnej teorii Ramseya. Oznacza to, że będziemy szukać jednokolorowych rozwiązań pewnych równań liniowych przy różnych kolorowaniach liczb naturalnych. Dowiemy się m.in. czym są trójki Schura oraz jak dużo liczb naturalnych możemy pokolorować dwoma kolorami w taki sposób, aby uniknąć jednokolorowego ciągu arytmetycznego długości 3. Zastanowimy się także nad tym, które równania liniowe zawsze mają jednokolorowe rozwiązania niezależnie od liczby kolorów, którymi malujemy liczby naturalne.
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Życzenia Świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego serdeczne życzenia zdrowia, radości oraz ciepłej rodzinnej atmosfery. Kolejny zaś Rok 2019 niech przyniesie Państwu dni pełne szczęścia, wypełnione sukcesami zawodowymi zarówno w pracy badawczej jak i dydaktycznej.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM

Zebranie Oddziału Poznańskiego PTM

Serdecznie zapraszamy na Zebranie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, które odbędzie się dnia 4 grudnia 2017 roku (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Rady Wydziału w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UAM przy ul. Umultowskiej 87 w Poznaniu.

Proponowany porządek zebrania:

 1. Otwarcie zebrania.
 2. Wystąpienie Prezesa PTM Wacława Marzantowicza.
 3. Wystąpienie Prezesa OP PTM Dariusza Bugajewskiego.
 4. Przedstawienie informacji dotyczących:
  • budżetu OP PTM;
  • liczby członków OP PTM.
 5. Przedstawienie informacji o Jubileuszowym Zjeździe Matematyków Polskich w stulecie powstania PTM.
 6. Dyskusja i wolne głosy.

6. Edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych

7 listopada 2018 r. rozpoczęła się 6. edycja drużynowego konkursu Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Celem konkursu, jak mówi regulamin, jest "wsparcie uczniów w rozwijaniu umiejętności myślenia matematycznego, w szczególności poprawnego formułowania wniosków opartych na rozumowaniu matematycznym" oraz "rozwijanie umiejętności pracy zespołowej wśród uczniów". Warto podkreślić, że ocenie jury podlega prezentacja rozwiązań zadań przy tablicy. Konkurs uczy więc również sztuki mówienia o matematyce.

W tej edycji w rywalizacji uczestniczy 11 szkół:

 • II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu,
 • VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu,
 • Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu,
 • International School of Poznań - Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne,
 • Technikum Komunikacji w Poznaniu,
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie.

Podział na grupy i wyniki pierwszej kolejki meczów znajdują się tutaj. Zestaw zadań I kolejki jest tutaj.

Kolejne mecze fazy grupowej zostaną rozegrane: 22 listopada 2018 oraz 7 grudnia 2018. Najlepszych 8 drużyn awansuje do fazy pucharowej. Ćwierćfinały, półfinały i finał zostaną rozegrane w grudniu 2018 r. i w styczniu lub lutym 2019 r. Wyborem zadań i opracowaniem zestawów zadań oraz kryteriów oceniania zajmują się opiekunowie drużyn pod kierunkiem bardziej doświadczonych w konkursie nauczycieli.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Festiwal Matematyki 2018

W dniu 27 września 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Matematyki. Festiwal kierowany jest do uczniów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Wielkopolski. W tym roku tematem przewodnim będzie geometria, a wykłady oraz warsztaty prowadzić będą pracownicy, doktoranci oraz studenci WMI UAM, innych polskich uczelni, a także redaktorzy czasopisma Delta. Centralnym wydarzeniem Festiwalu będzie Finał 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, podczas którego finaliści przedstawią swoje prace.

Współorganizatorem Festiwalu Matematyki jest Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Więcej informacji na temat Festiwalu Matematyki oraz Finału 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego znaleźć można na stronie inernetowej wydarzenia.

Dzień Delty 2018

W dniu 18 maja 2018 roku na Wydziale Matematyki i Inforamtyki UAM zorganizowana została trzecia edycja Dnia Delty, w trakcie której odbyły się wykłady i warsztaty dla gimnazjalistów oraz licealistów. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych:

 • Probabilistyczne zonki;
 • Liczenie ryb w stawie i inne statystyczne sztuczki;
 • Szyfry i okolice;
 • Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga?
 • Sztuczna inteligencja;
 • Ile jest gwiazd?
 • Hugonotki i rzeczy poważne;
 • Elektronika - pierwsze kroki;
 • Czym różni się komputer kwantowy od klasycznego;
 • Co to jest Wielki Wybuch?
 • Niezmienniki i półniezmienniki;
 • Koła graniaste i kanciaste.

Organizatorką Dnia Delty była nasza koleżanka Edyta Juskowiak - Członek Zarządu OP PTM.

Rozstrzygnięcie Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej - 2017

Z przyjemnością informujemy, że w Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki w edycji 2017 pierwszą nagrodę uzyskał absolwent WMI UAM Pan mgr Piotr Berda. Przygotował on pracę pt. "Zastosowania matematyki jako specyficzny typ zadań w podręcznikach do nauczania matematyki na poziomie ponadgimnazjalnym" pod kierunkiem Pani dr Edyty Juskowiak - członkini naszego Oddziału.

Panu Piotrowi Berdzie oraz Pani dr Edycie Juskowiak serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki można uzyskać na stronie internetowej Oddziału Krakowskiego PTM, portalu PTM oraz stronie WMI UAM.