Aktualności

Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego

Redakcja miesięcznika DeltaPolskie Towarzystwo Matematyczne zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych do udziału w 40. edycji Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego. Zgłaszać można prace przedstawiające oryginalne matematyczne rozumowanie na dowolnie wybrany temat. Termin nadsyłania prac  konkursowych upływa z dniem 30 kwietnia 2018 roku.

Więcej informacji na temat Konkursu można znaleźć na stronie miesięcznika Delta oraz na plakacie.

Nagrody PTM za rok 2017

Polskie Towarzystwo Matematyczne serdecznie zaprasza do składania kandydatur do nagród za rok 2017 w następujących kategoriach:
  • Nagroda główna PTM im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych,
  • Nagroda główna PTM im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki,
  • Nagroda PTM dla młodych matematyków (urodzonych po 31.12.1989 roku) za osiągnięcia badawcze.
Wnioski o przyznanie nagród należy składać do dnia 31 stycznia 2018 roku. Regulaminy konkursów, szczegółowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na portalu Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Wspólny Zjazd UMI-SIMAI-PTM

W dniach 17-20 września 2018 we Wrocławiu odbędzie się Wspólny Zjazd Towarzystw: Unione Matematica Italiana, Società Italiana di Matematica Applicata e Industriale oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zjazdu.

Requiescat in pace

Z żalem zawiadamiamy, że w sobotę 24 czerwca 2017 roku w wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. Henryk Ratajski - były Prorektor Politechniki Poznańskiej, były Kierownik Instytutu Matematyki PP, a także wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Niech spoczywa w pokoju.

IX Konferencja Modelowanie Matematyczne w Fizyce i Technice

W dniach 18-21 września 2017 roku w Poraju odbędzie się IX Konferencja Modelowanie Matematyczne w Fizyce i Technice organizowana przez Oddział Częstochowski PTM oraz Instytut Matematyki Politechniki Częstochowskiej.

Konferencja odbywa się corocznie od 2009 roku i poświęcona jest  zagadnieniom zastosowań matematyki ze szczególnym uwzględnieniem modelowania matematycznego i analizy rozwiązań problemów mających znaczenie praktyczne.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konferencji.

Dr Edyta Juskowiak odznaczona Medalem KEN

Z przyjemnością informujemy, że dr Edyta Juskowiak zotała odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

 Serdecznie gratulujemy!

Życzenia Świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego PTM najserdeczniejsze życzenia.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM

Dzień Delty 2017

W dniu 31 marca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Inforamtyki UAM zorganizowana została druga edycja Dnia Delty, w trakcie której odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów wszystkich etapów kształcenia. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych:

  • Paradoksy logiczne;
  • Podróże w czasie i przestrzeni;
  • Problem za milion dolarów;
  • Kryptografia kwantowa;
  • Bryły nie tylko trójwymiarowe;
  • Co to jest promieniowanie grawitacyjne?
  • Pokazy fizyczne.

W wydarzeniu uczestniczyło około 850 osób, które przyjechały do Poznania z całej Wielkopolski. Goszczono również uczniów z Warszawy.

Organizatorką Dnia Delty była nasza koleżanka Edyta Juskowiak - Członek Zarządu OP PTM.

Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego

Z przyjemnością zawiadamiamy, że na wniosek kolegi Wacława Marzantowicza (członka naszego oddziału), przy wsparciu grupy matematyków warszawskich - Stefana Jackowskiego, Stanisława Kwapienia, Rafała Latały, Krzysztofa Oleszkiewicza i Pawła Strzeleckiego - oraz Zarządu Głównego PTM, Komitet Redakcyjny miesięcznika Delta postanowił, iż Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki nosić będzie imię Pawła Domańskiego, zmarłego przedwcześnie naszego kolegi oraz pierwszego laureata tego konkursu z roku 1978.

Prof. Lech Maligranda laureatem Nagrody im. Samuela Dicksteina

Nagrodę Główną PTM im. Samuela Dicksteina za rok 2016 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii matematyki otrzymał członek naszego oddziału prof. Lech Maligranda (Luleå University of Technology, Szwecja). Wręczenie Nagrody nastąpi w Lublinie podczas 8. Forum Matematyków Polskich, 18-22 września 2017.

Serdecznie gratulujemy!