Z działalności Oddziału Poznańskiego PTM

 

Całe PTM, jak i Oddział Poznański, musi pracować w warunkach pandemii. Pewne plany muszą zaczekać, a co do innych działań nie mamy pewności, czy da się przeprowadzić… Zapraszamy jednak do współpracy – w takim zakresie, w jakim możemy. Co planujemy:

  1. Spróbujemy nawiązać współpracę z organizatorami konkursów matematycznych dla uczniów w naszym rejonie działania. Planujemy publikować i rozsyłać do szkół listę konkursów z rekomendacją OP PTM (oczywiście po ich ocenie). Jeśli ktoś ma wiedzę o takich konkursach i kontakt z organizatorami, to prosimy o przekazanie nam takich informacji. W Oddziale planujemy stworzyć listę rekomendacji, o ile to możliwe wesprzeć (np. organizacyjnie, merytorycznie lub fundując jakieś upominki). Planujemy - w kontakcie z Kuratorium – pomóc ustalić listę konkursów punktowanych w rekrutacji do szkół średnich.
  2. Sondażowo: czy Oddział mógłby prowadzić blog matematyczny lub tematyczny portal (np. wzorowany na wrocławskim lub we współpracy z „Deltą”) z pomocą dla uczniów zainteresowanych matematycznie, a nie korzystających z kół „olimpijskich” w szkołach lub po prostu gromadzący materiały dla nauczycieli prowadzących takie koła w swoich szkołach. W tym ostatnim przypadku prosimy o kontakt zainteresowanych nauczycieli i autorów (w tym zwłaszcza studentów).
  3. Zgodnie z wnioskami płynącymi od członków Oddziału, chcemy przedyskutować czy i w jakim zakresie PTM może wspomóc matematyków, którzy pracują poza ośrodkami akademickimi z dyscypliną „matematyka”. Czy my mamy jakieś możliwości pomocy (jestem w kontakcie z p. Prezesem PTM i jest otwarty na propozycje).
  4. Planujemy wznowić akcję tłumaczeń „Mathematical Moments” AMS, czyli plakatów prezentujących dziedziny życia i nauki, w których matematyka wnosi swój wkład:  http://www.ams.org/publicoutreach/mathmoments/browsemoments?cat=all
    Możemy znacząco zwiększyć liczbę przetłumaczonych na język polski tekstów. Plan obejmuje też dystrybucję – w celach reklamowych matematyki – tych tłumaczeń lub ich zestawów na innych uczelniach, wydziałach lub w szkołach. Będą też doskonałą wystawą popularyzującą matematykę. Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu tłumaczeń proszę o kontakt z Oddziałem. Mile widziani współpracownicy z innych dziedzin niż matematyka (nawet golfiści :-) ). To praca społeczna na rzecz PTM, pozostaje za to (i jedynie)  ślad w postaci autorstwa tłumaczenia na plakatach.

Inna działalność bieżąca: kol. Małgorzata Bednarska-Bzdęga zaprasza na:

  1. Interaktywną wystawę-eksperymentarium matematyczne „Dotknąć matematyki”. Jej podstawą są eksponaty z Muzeum Matematycznego „Mathematikum” w Giesen (Niemcy): https://www.mathematikum.de/en/
    W Poznaniu wystawa planowana jest na 14.06-12.07.2020 r. (dziedziniec budynku Muzeum Archeologicznego w Poznaniu). Mamy nadzieję, że nic nie przeszkodzi w jej organizacji!
    Zapisy grup będą prowadzone – można kontaktować się z kol. M. Bednarską-Bzdęgą lub z Zarządem Oddziału.
  2. W Poznaniu planowana jest V Międzynarodowa Konferencja „Creative Mathematical Sciences Communication” (na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM) – w dniach 3-7.07.2020 r. – również liczymy, że żadne zewnętrzne przeszkody nie wystąpią… https://cmsc.wmi.amu.edu.pl

Będziemy na bieżąco informować o konferencjach matematycznych, które są planowane ze wsparciem OP PTM (różne formy), a jeśli czas pozwoli – konkursach dla uczniów, po wznowieniu takich możliwości. Proszę śledzić informacje na stronie Oddziału.

(Mieczysław Cichoń, prezes OP PTM)