Aktualności

Requiescat in pace

Z żalem zawiadamiamy, że w sobotę 24 czerwca 2017 roku w wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. Henryk Ratajski - były Prorektor Politechniki Poznańskiej, były Kierownik Instytutu Matematyki PP, a także wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Niech spoczywa w pokoju.

IX Konferencja Modelowanie Matematyczne w Fizyce i Technice

W dniach 18-21 września 2017 roku w Poraju odbędzie się IX Konferencja Modelowanie Matematyczne w Fizyce i Technice organizowana przez Oddział Częstochowski PTM oraz Instytut Matematyki Politechniki Częstochowskiej.

Konferencja odbywa się corocznie od 2009 roku i poświęcona jest  zagadnieniom zastosowań matematyki ze szczególnym uwzględnieniem modelowania matematycznego i analizy rozwiązań problemów mających znaczenie praktyczne.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konferencji.

Dr Edyta Juskowiak odznaczona Medalem KEN

Z przyjemnością informujemy, że dr Edyta Juskowiak zotała odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

 Serdecznie gratulujemy!

Życzenia Świąteczne

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy złożyć wszystkim członkom Oddziału Poznańskiego PTM najserdeczniejsze życzenia.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OP PTM

Dzień Delty 2017

W dniu 31 marca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Inforamtyki UAM zorganizowana została druga edycja Dnia Delty, w trakcie której odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów wszystkich etapów kształcenia. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych:

  • Paradoksy logiczne;
  • Podróże w czasie i przestrzeni;
  • Problem za milion dolarów;
  • Kryptografia kwantowa;
  • Bryły nie tylko trójwymiarowe;
  • Co to jest promieniowanie grawitacyjne?
  • Pokazy fizyczne.

W wydarzeniu uczestniczyło około 850 osób, które przyjechały do Poznania z całej Wielkopolski. Goszczono również uczniów z Warszawy.

Organizatorką Dnia Delty była nasza koleżanka Edyta Juskowiak - Członek Zarządu OP PTM.

Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego

Z przyjemnością zawiadamiamy, że na wniosek kolegi Wacława Marzantowicza (członka naszego oddziału), przy wsparciu grupy matematyków warszawskich - Stefana Jackowskiego, Stanisława Kwapienia, Rafała Latały, Krzysztofa Oleszkiewicza i Pawła Strzeleckiego - oraz Zarządu Głównego PTM, Komitet Redakcyjny miesięcznika Delta postanowił, iż Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki nosić będzie imię Pawła Domańskiego, zmarłego przedwcześnie naszego kolegi oraz pierwszego laureata tego konkursu z roku 1978.

Prof. Lech Maligranda laureatem Nagrody im. Samuela Dicksteina

Nagrodę Główną PTM im. Samuela Dicksteina za rok 2016 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii matematyki otrzymał członek naszego oddziału prof. Lech Maligranda (Luleå University of Technology, Szwecja). Wręczenie Nagrody nastąpi w Lublinie podczas 8. Forum Matematyków Polskich, 18-22 września 2017.

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Jerzy Albrycht Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski

Z przyjemnością informujemy, że dnia 7 marca 2017 roku prof. dr hab. Jerzy Albrycht - ostatni żyjący członek Lwowskiej Szkoły Matematycznej, blisko związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu - został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości kolegi dra Mariana Dawidowskiego.

Dzień Delty 2017

W imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Oddziału Poznańskiego PTM serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w drugiej edycji Dnia Delty, który odbędzie się 31 marca 2017 roku na WMI UAM w godzinach od 10:30 do 14:45.

Dzień Delty to wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży.

Wykłady i warsztaty tegorocznej edycji Dnia Delty poprowadzą redaktorzy Delty, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego - fizycy, informatycy oraz matematycy: Marek Kordos, Wiktor Bartol, Szymon Charzyński, Wojciech Czerwiński, Tomasz Kazana, Piotr Kaźmierczak oraz Kamila Łyczek.

Szczegółowy plan Dnia Delty oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie WMI UAM.

Prof. Roman Murawski Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał prof. drowi hab. Romanowi Murawskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za - jak napisano w uzasadnieniu - "wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie".

Serdecznie gratulujemy!

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna »